Kalcytonina jest hormonem syntetyzowanym przez komórki C tarczycy. Oznaczenie jej stężenia jest badaniem pomocniczym w rozpoznaniu przerostu komórek C i raka rdzeniastego tarczycy (MTC). W onkologii marker ten znalazł zastosowanie do monitorowania skuteczności  leczenia  i wykrycia nawrotów choroby. Niskie stężenie tego hormonu oznacza,  że jest bardzo mało prawdopodobne, aby objawy choroby wynikały z przerostu komórek C lub obecności raka rdzeniastego tarczycy. Natomiast znacznie podwyższone wartości jego stężenia wskazują na przerost komórek C lub MTC, jednak w celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje się dodatkowo inne badania (biopsja, USG). Ze względu na rodzinny charakter występowania raka rdzeniastego tarczycy zalecana jest okresowa kontrola stężenia kalcytoniny u osób spokrewnionych. Podwyższone wartości kalcytoniny obserwuje się także w nowotworach płuc, piersi i trzustki.

Wzrost poziomu tego hormonu może występować u pacjentów przyjmujących leki takie jak epinefryna, glukagon oraz doustne środki antykoncepcyjne, a także u kobiet w ciąży i noworodków.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie powinno się zgłaszać między 7:00-10:00 rano.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!