Kalcytonina jest hormonem syntetyzowanym przez komórki C tarczycy. Oznaczenie jej stężenia jest badaniem pomocniczym w rozpoznaniu przerostu komórek C i raka rdzeniastego tarczycy (MTC). W onkologii marker ten znalazł zastosowanie do monitorowania skuteczności leczenia i wykrycia nawrotów choroby. Niskie stężenie tego hormonu oznacza, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby objawy choroby wynikały z przerostu komórek C lub obecności raka rdzeniastego tarczycy. Natomiast znacznie podwyższone wartości jego stężenia wskazują na przerost komórek C lub MTC, jednak w celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje się dodatkowo inne badania (biopsja, USG). Ze względu na rodzinny charakter występowania raka rdzeniastego tarczycy zalecana jest okresowa kontrola stężenia kalcytoniny u osób spokrewnionych. Podwyższone wartości kalcytoniny obserwuje się także w nowotworach płuc, piersi i trzustki.
Wzrost poziomu tego hormonu może występować u pacjentów przyjmujących leki takie jak epinefryna, glukagon oraz doustne środki antykoncepcyjne, a także u kobiet w ciąży i noworodków.
Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.
- zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
- w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
- pacjent musi być na czczo
- na badanie powinno się zgłaszać między 7:00-10:00 rano
Czas oczekiwania na wynik: 3 dni robocze
« Wróć do listy terminów