Orzechy laskowe to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów (magnez, fosfor, potas, selen), witamin (witamina E, witaminy z grupy B), białka i błonnika. Korzystnie oddziaływują na sprawne funkcjonowanie układu krążenia, obniżają poziom „złego” cholesterolu w organizmie, chronią przed zawałem serca i udarem mózgu. Jednak mimo zalet prozdrowotnych, orzechy laskowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych. Alergia na orzechy stanowi szczególne wyzwanie dla lekarzy alergologów. Mogą one uczulać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Nadwrażliwość na orzechy laskowe jest związana z dużym ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznych, niekiedy kończących się zgonem. Według danych American College of Allergy, Asthma and Immunology uczulenie na orzechy laskowe jest najczęściej spotykaną alergią na orzechy drzew i dotyka ok. 4% ludności światowej.
Istnieje grupa pacjentów, u której wszystkie testy alergiczne na orzechy laskowe i pyłki będą ujemne, a występujące reakcje wypryskowe i pokarmowe związane będą z obecnością niklu i innych metali obecnych w miąższu orzechów. U tych pacjentów charakterystyczna jest jednoczesna nietolerancja zielonej i czarnej herbaty, czekolady, kakao, ketchupu i owsianki.
Algorytm diagnostyczny alergii na orzechy laskowe
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania:
Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym.
- Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi.
- Test nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo.
- W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik:
7 dni roboczych
« Wróć do listy terminów