Wirus HAV (Hepatitis A Virus) należy do rodziny Picornaviridae. Odpowiedzialny jest za wystąpienie wirusowego zapalenia wątroby typu A (inne nazwy to żółtaczka pokarmowa lub choroba brudnych rąk). WZW typu A stanowi ponad 50% wszystkich WZW. Rozwija się głównie w złych warunkach sanitarnych, w zbiorowiskach dzieci, żłobkach, przedszkolach, szkołach, domach dziecka. Łatwość szerzenia się wirusa wynika z jego oporności na wiele czynników zewnętrznych. Wirus HAV przenoszony jest prawie wyłącznie drogą feralno-oralną. Głównym źródłem zakażenia jest kał, skażona woda pitna, zainfekowana żywność (głównie owoce morza i warzywa). W środowisku wodnym zachowuje wirulencję do 4 tygodni. Wirus nie jest inaktywowany przez soki żołądkowe. Okres wylęgania wynosi 15-45 dni (średnio 30 dni). Do namnażania wirusa dochodzi w nabłonku jelit zakażonej osoby, następnie  wirus dociera do hepatocytów i niszczy je. Później jest uwalniany do kanalików żółciowych i jest wydalany wraz z kałem. Choroba często przebiega bezobjawowo. Mogą pojawić się: nudności, wymioty, ból brzucha, mięśni i stawów, świąd skóry oraz ogólne osłabienie. Zakażenie nie przechodzi w postać przewlekłą. Kończy się samowyleczeniem. Nie można być nosicielem wirusa HAV.

Po ok. 14 dniach od zakażenia we krwi pojawiają się swoiste przeciwciała anty-HAV w klasie IgM, które maksymalny poziom osiągają w ostrej fazie i utrzymują się jeszcze przez 3-6 miesięcy i następnie zanikają. Dodatni wynik na obecność anty-HAV IgM jest swoisty dla ostrego WZW A. Stanowi jedyne kryterium diagnostyczne niezależnie od obrazu klinicznego i aktywności aminotransferaz.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 5 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!