Złotym standardem w rozpoznawaniu raka pęcherza moczowego i jego wznowy pozostaje cystoskopia. Ponieważ jest to badanie inwazyjne i kosztowne, wciąż poszukiwane są markery, które mogłyby znaleźć zastosowanie w diagnozowaniu chorych na ten nowotwór oraz posłużyć jako czynniki prognostyczne. Test BTA oparty jest na wykryciu obecności w moczu pęcherzowego antygenu nowotworowego (Bladder Tumor Antigen). Powstaje on w wyniku rozkładu błony podstawnej poprzez enzymy wydzielane przez komórki nowotworowe. Antygenem identyfikowanym przez testy BTA jest białko związane z ludzkim czynnikiem H dopełniacza (human Complement Factor H related protein), podobne pod względem struktury i funkcji do komplementu. hCFHrp jest proteiną indukującą wzrost nowotworu poprzez ochronę przed systemem immunologicznym chorego, wytwarzaną tylko przez komórki raka pęcherza moczowego. Test pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Jest badaniem pomocniczym w diagnostyce nowotworu pęcherza moczowego. Czułość testu jest zależna od typu i stadium zaawansowania nowotworu.

 

Przygotowanie do badania:

  • dzień przed oddaniem moczu należy powstrzymać się od jedzenia potraw zawierających dużo białka oraz bogatych w barwniki (np. buraki, marchew)
  • ważne jest, aby mocz znajdował się w pęcherzu wystarczająco długo, dlatego najlepiej, jeśli do badania dostarczy się mocz poranny, oddany tuż po przebudzeniu (czasem nie jest to możliwe i wówczas trzeba zadbać o to, aby od ostatniego oddania moczu przed pobraniem minęły co najmniej cztery godziny)
  • należy używać wyłącznie plastikowych, specjalnie do tego celu wykonanych pojemników, dostępnych w aptekach i laboratorium MEDICA
  • mocz powinien pochodzić z tzw. strumienia środkowego
  • ważne jest, aby między oddaniem moczu a dostarczeniem go do laboratorium nie upłynęły więcej niż 2 godziny (mocz może być przechowywany w lodówce do 4 godzin)

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!