Alfa-fetoproteina (AFP) jest białkiem, którego oznaczenie stężenia wykorzystywane jest do diagnostyki nowotworów wątroby, jąder i jajników.

Pacjenci z przewlekłymi chorobami wątroby (marskość, przewlekłe zapalenie wątroby typu B) są bardziej narażeni na wystąpienie raka wątrobowokomórkowego. Zaleca się, aby ci pacjenci wykonywali regularnie oznaczenie AFP.  W celu wykrycia nowotworu wątroby we wczesnym stadium rekomenduje się jednoczesne oznaczenie AFP i wykonanie badań obrazowych (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).

U mężczyzn AFP w połączeniu z oznaczeniem BhCG jest wykorzystywane do wykrycia oraz monitorowania skuteczności terapii w przypadku nowotworu jąder.

AFP – badania prenatalne

AFP jest również wykorzystywane w nieinwazyjnych badaniach prenatalnych w drugim trymestrze ciąży. Oznaczenie tego białka w surowicy matki znalazło zastosowanie w diagnostyce otwartych wad cewy nerwowej i wad genetycznych płodu.

 

Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.

  • zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
  • w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
  • pacjent nie musi być na czczo
  • na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!