Alfa-fetoproteina (AFP) jest białkiem, którego oznaczenie stężenia wykorzystywane jest do diagnostyki nowotworów wątroby, jąder i jajników.

Pacjenci z przewlekłymi chorobami wątroby (marskość, przewlekłe zapalenie wątroby typu B) są bardziej narażeni na wystąpienie raka wątrobowokomórkowego. Zaleca się, aby ci pacjenci wykonywali regularnie oznaczenie AFP.  W celu wykrycia nowotworu wątroby we wczesnym stadium rekomenduje się jednoczesne oznaczenie AFP i wykonanie badań obrazowych (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).

U mężczyzn AFP w połączeniu z oznaczeniem BhCG jest wykorzystywane do wykrycia oraz monitorowania skuteczności terapii w przypadku nowotworu jąder.

AFP – badania prenatalne

AFP jest również wykorzystywane w nieinwazyjnych badaniach prenatalnych w drugim trymestrze ciąży. Oznaczenie tego białka w surowicy matki znalazło zastosowanie w diagnostyce otwartych wad cewy nerwowej i wad genetycznych płodu.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!