Cladosporium herbarum to grzyby pleśniowe, których zarodniki przenoszone są przez wiatr. Występują zarówno w środowisku naturalnym, jak i w warunkach domowych, chętnie zasiedlając miejsca ciepłe, wilgotne i i z niezbyt dobrą cyrkulacją powietrza, takie jak łazienka i kuchnia. Największe stężenie zarodników tych grzybów występuje od maja do sierpnia. Rezerwuarem pleśni są często podlewane rośliny, zwierzęta domowe, tapety, zakurzone materace, pluszowe zabawki, a także zanieczyszczone urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. Pacjenci z nadwrażliwością na pleśń muszą wystrzegać się spożywania mocno dojrzałego arbuza, serów pleśniowych, mocno suszonych wędlin i kiełbas, szampana, wina (szczególnie domowe), piwa, ketchupu, sosu sojowego, pieczywa i innych pokarmów zwierających drożdże, suszonych owoców, winogron. Ponadto w swoim otoczeniu powinni zadbać o donice z kwiatami, akwaria, klimatyzatory, nawilżacze powietrza. Nie zaleca się również prac w ogrodzie, grabienia liści i resztek trawy. Ludzie wykonujący niektóre zawody są bardziej narażeni na kontakt z grzybami pleśniowymi w miejscu pracy, a tym samym na rozwój alergii. Należą do nich między innymi : piekarze, rolnicy, pracownicy piekarń, stolarze, wytwórcy win, osoby zajmujące się naprawą mebli (szczególnie zabytkowych).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!