Owsik ludzki (Enterobius vermicularis, syn. Oxyuris vermicularis) jest kosmopolitycznym pasożytem jelita grubego. Należy do grupy nicieni.  Samica ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości. Samiec jest znacznie mniejszy i trudno go dostrzec gołym okiem. Owsik ludzki występuje głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Wywołuje chorobę zwaną owsicą, enterobiozą (łac. enterobiosis), która najczęstszą chorobą pasożytniczą wśród dzieci.

Cykl rozwojowy Enterobius vermicularis trwa od 4 do 6 tygodni. Formą inwazyjną dla człowieka są jaja, które mogą dostać się do organizmu drogą pokarmową lub inhalacyjną. W przebiegu zarażenia tym pasożytem bardzo często dochodzi do autoinwazji. Ze względu na stosunkowo krótki cykl rozwojowy owsika, ogromną liczbę jaj składanych w fałdach odbytu przez jedną samicę (samica składa 8000-12000 jaj, zawierających larwy pasożyta), a także łatwość przenoszenia infekcji za pośrednictwem brudnych rąk, bielizny, pościeli, wspólnych ręczników oraz przedmiotów codziennego użytku, choroba ta rozprzestrzenia się bardzo szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu osoby chorej. Dlatego rozwojowi zakażenia sprzyja przebywanie w przedszkolu, żłobkach, szkołach czy domach dziecka. 

Jakie są objawy owsicy?

Przebieg owsicy zależy od liczby pasożytów i odporności żywiciela. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • świąd okolic odbytu, nasilający się w godzinach wieczornych
  • zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu
  • niepokój, drażliwość
  • ból brzucha
  • bezsenność
  • bóle głowy
  • osłabienie
  • brak koncentracji u dzieci
  • zgrzytanie zębami
  • bladość i sińce pod oczami
  • u dziewczynek możliwe są infekcje sromu i pochwy, co skutkuje swędzeniem i upławami

W niektórych przypadkach owsica może również przebiegać bezobjawowo

Uwaga! W przypadku zachorowania jednego z domowników, leczeniem farmakologicznym należy objąć wszystkie osoby wspólnie mieszkające.

 

Pobranie materiału: Ponieważ owsiki są pasożytami składającymi jaja w nocy w fałdach skóry okolic odbytu, dlatego bardzo rzadko wykrywa się je podczas rutynowych badań kału. Do wykrywania jaj owsika opracowano metody, które polegają na wykonaniu wymazów okołoodbytniczych. Wymazy te powinny być zrobione wcześnie rano przed umyciem się i oddaniem kału przez pacjenta. Pobraną z laboratorium specjalną wymazówką należy wykonać wymaz okolic odbytu, sięgając delikatnie do końcowego jego odcinka. Następnie zamknąć wymazówkę w probówce i dostarczyć w ciągu 1-2 godzin do laboratorium.

Materiał należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia i ponownie 2-3 tygodnie po jego zakończeniu dla celów kontrolnych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!