Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn w organizmie. Puryny to związki chemiczne, które przedostają się do krwiobiegu w na skutek rozpadu i metabolizmu komórek w organizmie, w mniejszym stopniu w procesów trawiennych związanych ze spożyciem pewnych produktów (wątroba, sardele, makrela, suszona fasola i groch) lub napojów alkoholowych (jak wino i piwo). Kwas moczowy w znacznej części usuwany jest przez nerki i wydalany wraz z moczem, w mniejszym stopniu wydalany jest przez przewód pokarmowy wraz z kałem.

Hiperurykemia może wynikać z nadmiernej produkcji puryn, nadmiernej ich podaży oraz upośledzonego wydalania kwasu moczo­wego. Nadmiar kwasu moczowego w organizmie może wywołać schorzenie zwane dną moczanową (znane jest również pod nazwą podagra czy artretyzm). Dna moczanowa to choroba, która polega na odkładaniu się złogów kwasu moczowego w stawach, ścięgnach, więzadłach oraz nerkach, co prowadzi do stanów zapalnych i bólu charakterystycznego dla dny moczanowej.

Oznaczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi znalazło zastosowanie w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia dny moczanowej, w monitorowaniu stężenia kwasu moczowego podczas chemio – lub radioterapii, a także w celu rozpoznania przyczyny występowania kamieni nerkowych.

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18:00. Na badanie należy się zgłosić między 7 a 10 rano.

Wzrost stężenia kwasu moczowego obserwuje się podczas ataków dny moczanowej, w przebiegu chemio- i radioterapii, podczas terapii cyklosporyną po transplantacji,  podczas głodówki, w zatruciach, w wyniku spożywania alkoholu, w nadczynności tarczycy, w nadczynności przytarczyc, podczas zażywania niektórych leków (np. L-dopa, salicylany w dawce  ponad 3g na dobę, diuretyki).

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!