Rak jajników jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych ginekologicznych chorób złośliwych i czwartą z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku zachorowania na raka u kobiet. Rak jajnika w najwcześniejszych, rokujących największą szansę wyleczenia stadiach przebiega przeważnie bezobjawowo, dlatego u wielu pacjentek w momencie wykrycia choroba jest w stadium zaawansowanym. Najlepiej poznanym i powszechnie wykorzystywanym w diagnostyce onkologicznej markerem raka jajników jest antygen CA 125. Stopień wzrostu, jak i częstość występowania podwyższonych stężeń tego parametru w surowicy kobiet zależy od typu histologicznego raka. Najwyższe stężenie CA125 stwierdza się w surowiczym, endometrioidalnym i nisko zróżnicowanym raku jajnika, natomiast najniższe w śluzowym . Badanie CA 125 jest uzupełnieniem badania ginekologicznego i przezpochwowego USG. Podwyższone stężenia antygenu CA125 obserwuje się również podczas krwawienia miesięcznego, w I trymestrze ciąży, w endometriozie, mięśniakach macicy oraz w procesach zapalnych narządów miednicy mniejszej.
Marker CA 125 znalazł zastosowanie w onkologii jako czynnik pomocniczy w monitorowaniu skuteczności stosowanej terapii oraz wczesnym wykrywaniu wznowy procesu nowotworowego. Nie jest wystarczająco czułym i specyficznym parametrem, aby można go było wykorzystywać do badań przesiewowych kierunku raka jajników.
Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.
- zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
- w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
- ze względu na krótkotrwały wzrost CA 125 w trakcie miesiączki, po badaniu ginekologicznym czy stosunku seksualnym zaleca się, aby pacjentka w dniu badania nie była w trakcie krwawienia miesięcznego, a od badania ginekologicznego i/lub stosunku seksualnego powinno upłynąć 48 godzin
- pacjent nie musi być na czczo
- na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy
« Wróć do listy terminów