Antygen rakowo-płodowy (CEA) jest białkiem produkowanym przez komórki przewodu pokarmowego i trzustki. Podczas porodu jego stężenie jest bardzo niskie. U zdrowych dorosłych pacjentów stężenie tego markera w surowicy także jest bardzo niskie.

Początkowo uważano, że CEA jest swoisty dla nowotworu jelita grubego, lecz liczne badania naukowe wskazują, że wartość tego parametru wzrasta w przebiegu innych chorób nowotworowych oraz w stanach zapalnych, marskości wątroby, choroby wrzodowej żołądka, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, polipach odbytnicy, rozedmie płuc, łagodnych guzach piersi, a także u nałogowych palaczy. W związku z tym nie należy go używać do diagnozowania raka lub badań przesiewowych pacjentów bez objawów.

Pomiar antygenu rakowo-płodowego w surowicy znalazł zastosowanie w rokowaniu, monitorowaniu skuteczności terapii onkologicznej oraz wykrywaniu przerzutów i choroby resztkowej. Najwyższą wartość diagnostyczną CEA wykazuje w przypadku nowotworów okrężnicy i  odbytnicy.

 

Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.

  • zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
  • w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
  • pacjent nie musi być na czczo
  • na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!