ALERGIA CZY NIETOLERANCJA POKARMOWA? – diagnostyka laboratoryjna nadwrażliwości pokarmowej…

sobota, 03 gru 2022 |

Alergia czy nietolerancja pokarmowa ?

Alergia i nietolerancja pokarmowa to nie to samo. Niestety pojęcia te bywają stosowane zamiennie, bez różnicowania mechanizmów reakcji. Prowadzi do postawienia niewłaściwej diagnozy, która stanowi klucz do odzyskania zdrowia.

Z roku na rok obserwuje się wzrost grupy pacjentów zmagających się z różnorodnymi objawami oraz dolegliwościami wynikającymi ze spożycia określonych pokarmów, lecz niestety rozpoznanie i diagnostyka nie należą do najłatwiejszych.

Alergia pokarmowa IgE-zależna VS nietolerancja pokarmowa IgG-zależna

ALERGIA POKARMOWA IgE-ZALEŻNA

  • Mechanizm IgE-zależny
  • W patogenezie główną rolę odgrywa nadreaktywność układu immunologicznego 
  • Objawy pojawiają się natychmiast lub w czasie kilku minut od kontaktu z alergenem
  • Do charakterystycznych objawów zalicza się: dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zespół alergii jamy ustnej, wysypka skórna, atak astmy oskrzelowej, zapalenie spojówek, wstrząs anafilaktyczny

NIETOLERANCJA POKARMOWA 
IgG-ZALEŻNA

  • Mechanizm IgE-niezależny, związany z wytworzeniem kompleksów immunologicznych IgG
  • W patogenezie główną rolę odgrywa przewlekły stan zapalny oraz wzrost przepuszczalności jelit
  • Objawy pojawiają się w różnym czasie, często dopiero po kilku dniach od spożycia pokarmu
  • Objawy będą pochodziły z różnych układów i narządów

Nie daj się alergii! – diagnostyka molekularna w zasięgu ręki…

Rozpoznanie alergii na wczesnym etapie oraz prawidłowe zróżnicowanie z chorobami o podobnych objawach, ale o innym patomechanizmie, wpływa na poprawę jakości życia alergików.

Alergia pokarmowa to nadwrażliwość komórek układu immunologicznego na spożyte produkty lub związki dodawane do żywności, która wzrasta wraz z urozmaiceniem jadłospisu i wzbogacaniem żywności w różne dodatki. Może ona wystąpić w każdym wieku. W wielu przypadkach jest pierwszym objawem predyspozycji organizmu do innych chorób alergicznych.

Diagnostyka molekularna alergii pokarmowej pozwala na określenie konkretnych zaleceń dietetycznych i tolerancji danego pokarmu, na przykład po obróbce termicznej. 

Test ALEX 2 – 295 alergenów

Test ALEX2 jest innowacyjnym testem umożliwiającym molekularną diagnostykę alergii (CRD – component resolved diagnostics). Podstawą opracowania tej metody było poznanie właściwości i budowy poszczególnych alergenów. Dzięki wykorzystaniu technik inżynierii genetycznej możliwe stało się wyprodukowanie alergenów rekombinowanych oraz uzyskiwanie wysoko oczyszczonych składników (molekuł) alergenowych. Test ALEX2 pozwala wykryć nie tylko rodzaj alergenu, ale również konkretne białko lub jego fragment, na które pacjent jest uczulony i określić indywidualny profil immunologiczny alergii.

Uzyskany wynik z testu ALEX2 jest cennym źródłem informacji dla lekarzy. Pozwala na spersonalizowaną diagnostykę pacjenta z objawami alergii. Ustalenie indywidualnego profilu uczuleniowego umożliwia precyzyjne dobranie składu alergenowego szczepionki w celu przeprowadzenia immunoterapii swoistej. Ponadto test ALEX2 daje możliwość monitorowania rozwoju tolerancji i wprowadzania zaleceń dietetycznych dla potrzeb konkretnego pacjenta, co w konsekwencji, wpływa na poprawę jakości życia alergików.

 

Oszacowanie ryzyka wystąpienia poszczególnych objawów chorobowych

Zastosowanie tej innowacyjnej metody pozwala na oszacowanie ryzyka wystąpienia poszczególnych objawów chorobowych. Wykazano, że zdiagnozowanie uczulenia na kilka epitopów alergenowych jest silnie związane
z wystąpieniem znacznie groźniejszych reakcji niż uczulenie tylko na jeden epitop.

Możliwość odróżnienia uczulenia pierwotnego od reakcji krzyżowych

Test ALEX2 daje możliwość odróżnienie pacjentów pierwotnie uczulonych na pyłki roślin reagujących krzyżowo na spożyte owoce i warzywa od pacjentów z występującą pierwotnie nadwrażliwością na owoce i warzywa. Ponadto pozwala wskazać, czy np. alergia na mleko krowie występuje wyłącznie po spożyciu świeżego i nieprzetworzonego termicznie mleka, czy dotyczy mleka w każdej postaci.

Wielokierunkowa i precyzyjna diagnostyka alergii

Test ALEX2 umożliwia wielokierunkową diagnostykę alergii. Pozwala wykryć nie tylko rodzaj alergenu, ale również precyzyjnie ustalić, które białka ze źródła alergenu są rzeczywistą przyczyną objawów alergicznych, a które w ogóle nie wpływają na stymulację układu immunologicznego pacjenta.

A może to nadwrażliwość IgG-zależna? Kompleksowa diagnostyka nietolerancji pokarmowej…

Szacuje się, że na nadwrażliwość IgG-zależną cierpi ponad 45% populacji. Oznacza to, że właściwie co druga osoba może odczuwać dolegliwości spowodowane nietolerancjami pokarmowymi.

Kompleksowa diagnostyka wskazuje nie tylko produkty, które należy wyeliminować, ale także te, które są tolerowane. Dobrze tolerowane produkty stanowią podpowiedź, co jeść w przypadku eliminacji poszczególnych produktów – jakie zamienniki mamy do dyspozycji w obrębie tej samej grupy składników. Dzięki temu można wdrożyć dietę, która będzie dobrze zbilansowana i pełnowartościowa, a pacjent będzie odczuwał komfort i poprawę stanu swojego zdrowia.

Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada 1 rodzaj testu służącego do diagnostyki w kierunku nietolerancji pokarmowej:

  • FOX FOOD XPLORER – Test na nietolerancję pokarmową w kierunku 286 pokarmów

WYKONANIE BADANIA W KIERUNKU NADWRAŻLIWOŚCI IgG-ZALEŻNEJ ZLECA SIĘ JEŚLI CIERPISZ NA:

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!