Mononukleoza zakaźna („choroba pocałunków”) – choroba wywołana przez wirusa Epstein-Barr

poniedziałek, 08 lut 2021 |

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywoływaną przez wirusa Epstein-Barr (EBV, inaczej Human herpesvirus 4 – HHV-4), należącego do rodziny Herpesviridae. Wirus ten jest szeroko rozprzestrzeniony na świecie – szacuje się, że 90-95% populacji dorosłych przeszło infekcję tym patogenem, niezależnie od miejsca zamieszkania, pory roku czy statusu ekonomicznego.

Jak może dojść do zakażenia?

Najczęściej na mononukleozą zakaźną chorują dzieci w wieku od 2 do 7 lat oraz nastolatki i młodzi dorośli. Do zakażenia małych dzieci najczęściej dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej osoby zakażonej (na drodze bezpośredniej lub przez przedmioty, np. skażone zabawki, dzielenie się żywnością, picie z tej samej butelki lub używanie wspólnych sztućców). Za główną drogę przenoszenia w starszej grupie wiekowej uważa się bliski kontakt, w tym pocałunki. W bardzo rzadkich przypadkach wirus Epstein-Barr może przenosić się pomiędzy ludźmi w przebiegu transfuzji krwi, przeszczepu komórek krwiotwórczych lub narządów od dawcy będącego nosicielem do zdrowego biorcy. 

Okres inkubacji wirusa (czas od kontaktu z wirusem do wystąpienia pierwszych charakterystycznych objawów chorobowych) wynosi zwykle 30-50 dni, a objawy ostrej infekcji ustępują zwykle po 7-14 dniach. Należy pamiętać, że wydalanie wirusa ze śliną może trwać przez wiele miesięcy po ustąpieniu objawów.

Jak przebiega choroba i jakie są objawy?

Zakażenie wirusem Epstein-Barr często przebiega bezobjawowo. Najczęściej przebieg taki dotyczy niemowląt i osób w podeszłym wieku. Z pełnoobjawowym obrazem choroby mamy do czynienia zazwyczaj u osób w wieku 14-25 lat. Podczas kilkutygodniowego okresu wylęgania choroby, mogą pojawiać się niespecyficzne objawy tj. złe samopoczucie, brak apetytu, bóle mięśniowo-stawowe, uczucie dreszczy. Następnie dochodzi do ostrej fazy infekcji (trwającej zwykle 7-21 dni), w przebiegu której obserwuje się klasyczną triadę objawów mononukleozy zakaźnej, która obejmuje:

  • gorączkę (nawet do 40°C)
  • zapalenie gardła z zajęciem migdałków
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych

Towarzyszyć im może zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, trudności w połykaniu, trudności w mówieniu (mowa nosowa), ból gardła, bóle głowy, szyi i karku, bóle brzucha oraz bóle stawowe i mięśniowe. Charakterystyczny jest objaw Glanzmana polegający na obrzęku twarzy, szczególnie powiek i nasady nosa. Mogą pojawiać się również różnego rodzaju zmiany skórne, najczęściej plamisto-grudkowe wysypki różyczko- lub płoniczopodobne, niekiedy z komponentą krwotoczną lub też przypominające zmiany pokrzywkowe. Typowym, aczkolwiek niezbyt częstym objawem jest nadwrażliwość na amoksycylinę. Ponadto podczas badania lekarz stwierdzić może powiększenie wątroby (hepatomegalia) i śledziony (splenomegalia).

Diagnostyka laboratoryjna zakażenia wirusem Epstein-Barr

W rozpoznaniu mononukleozy zakaźnej uwzględnia się występowanie objawów klinicznych i wyniki badań laboratoryjnych.

W diagnostyce różnicowej pierwotnego zakażenia i reaktywacji EBV pomocne mogą być oznaczenia przeciwciał skierowanych przeciw wczesnemu antygenowi EBV  (anty-EA IgG), które pojawiają się jako pierwsze u części chorych (u ok. 80%). Produkowane są one w przebiegu ostrego zakażenia i zanikają do poziomu niewykrywalnego w okresie 3–6 miesięcy.

Łączne wykrywanie EA IgG i VCA IgG umożliwia szybkie wykrycie zakażenia. Ponad 80% pacjentów podczas ostrej fazy mononukleozy zakaźnej wytwarza EA IgG, dlatego kombinacja dwóch markerów zawartych w jednym teście pozwala na wczesne wykrycie zakażenia.

O czym należy pamiętać?

Mononukleozę zakaźną należy różnicować z cytomegalią, paciorkowcowym zapaleniem gardła, błonicą, różyczką, wirusowym zapaleniem wątroby oraz toksoplazmozą.

Wykonując testy serologiczne należy pamiętać, że mechanizmy oraz dynamika pojawienia się odpowiedzi immunologicznej pacjentów charakteryzuje się zmiennością osobniczą i u niektórych pacjentów  produkcja przeciwciał może nastąpić z opóźnieniem i/lub w ilości niewykrywalnej jako wynik dodatni. U pacjentów z zaburzeniami odporności istnieją defekty produkcji swoistych przeciwciał w odpowiedzi na białkowe antygeny wirusowe, co skutkuje otrzymaniem wyników fałszywie ujemnych. Ponadto istnieje ryzyko otrzymania wyników fałszywie dodatnich z powodu reakcji krzyżowych z przeciwciałami specyficznymi dla wirusów półpaśca, cytomegalii i opryszczki oraz czynnikiem reumatoidalnym. Wyniki fałszywie dodatnie mogą wystąpić u osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Jak przygotować się do badania?

  • Pacjent musi być na czczo 
  • Na badanie powinno się zgłosić między godziną 7:00 a 10:00 ze względu na dużą zmienność dobową badanych parametrów
  • Na badanie należy zgłosić się po wypoczynku nocnym
  • Należy poinformować o stosowanych lekach, ziołach, suplementach diety lub  innych środkach farmakologicznych
  • Na 48h przed planowanym badaniem należy unikać spożywania alkoholu i innych używek
  • Na 48h przed planowanym badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!