NEUROLOGICZNE ZESPOŁY PARANOWOTWOROWE (NZP) – przeciwciała onkoneuronalne jako system wczesnego ostrzegania

czwartek, 12 lis 2020 |

Neurologiczne zespoły paranowotworowe (NZP) są to rzadkie zaburzenia, które rozwijają się na skutek błędnych mechanizmów immunologicznych inicjowanych przez niektóre nowotwory, zlokalizowane poza układem nerwowym (np. raka płuc). Objawy neurologiczne, które towarzyszą NZP, zwykle pojawiają się jako pierwsze i wyprzedzają objawy kliniczne typowe dla nowotworu.

Częstość neurologicznych  zespołów paranowotworowych (NZP) ocenia się na około 1% wśród chorych na choroby nowotworowe. Najczęściej NZP występują w powiązaniu z rakiem drobnokomórkowym płuc (1-3% chorych).

W zależności od rodzaju nowotworu, komórki nowotworowe prezentują różne antygeny, które mogą stymulować produkcję specyficznych autoprzeciwciał, tzw. przeciwciał onkoneurolanych. Wytworzone autoprzeciwciała krzyżowo reagują z antygenami zlokalizowanymi na tkankach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego i powodują powstawanie zaburzeń neurologicznych. Identyfikacja tych autoprzeciwciał stworzyła podstawy diagnostyki laboratoryjnej neurologicznych zespołów paranowotworowych.W przypadku schorzeń neurologicznych przebiegających z obecnością przeciwciał antyneuronalnych wczesne rozpoznanie i szybkie wprowadzenie właściwego leczenia ma kluczowe znaczenie dla poprawy stanu pacjenta i uzyskania sukcesu terapeutycznego. Wykrycie przeciwciał antyneuronalnych to cenna wskazówka dla neurologa, a niekiedy również dla onkologa, który na podstawie wyniku rozpoczyna u pacjenta z objawami neurologicznymi pełną diagnostykę onkologiczną.

Panel przeciwciał onkoneuronalnych met. Western blot firmy EUROIMMUN

W czym pomaga identyfikacja przeciwciał onkoneuronalnych?

  • Stwierdzenie objawów NZP, wyprzedza rozpoznanie pierwotnego nowotworu o miesiące, a nawet lata
  • Diagnostyka przeciwciał onkoneuronalnych stanowi ważne kryterium w diagnostyce NZP
  • Rozpoznanie nowotworu u chorego z NZP pozwala na wprowadzenie odpowiedniego leczenia przeciwnowotworowego co w konsekwencji pozwala uzyskać poprawę stanu neurologicznego
  • Poszczególne rodzaje dobrze scharakteryzowanych przeciwciał onkoneuronalnych towarzyszą określonym nowotworom, dlatego pozwalają na celowane poszukiwanie guza. Zależność ta jest na tyle silna, że wcześniejsze wykrycie nowotworu w innej niż spodziewana lokalizacji, wskazuje na konieczność poszukiwania pierwotnego nowotworu w innym miejscu.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!