PHADIATOP ImmunoCAP – cenne, ale wciąż niedoceniane narzędzie w diagnostyce alergii wziewnej

czwartek, 14 gru 2023 |

ALERGIA WZIEWNA

To nadwrażliwość komórek układu immunologicznego na wszechobecne, unoszące się w powietrzu, niewidoczne gołym okiem cząsteczki, które wnikają do organizmu z każdym wdechem.

Cząsteczki te znajdują się w otaczającym nas środowisku sezonowo bądź przez cały rok. Alergenami wziewnymi mogą być pyłki roślin, roztocza kurzu domowego i spichrzowe, pleśnie oraz alergeny zwierząt domowych i hodowlanych.

Phadiatop ImmunoCAP

 

Phadiatop jest testem przesiewowym pozwalającym potwierdzić lub wykluczyć alergię wziewną na wczesnym etapie. Badanie polega na pomiarze alergenowo-specyficznych przeciwciał IgE dla dobrze zbalansowanej mieszaniny najbardziej rozpowszechnionych alergenów wziewnych takich jak pyłki traw, drzew i chwastów, zwierzęta, roztocza i pleśnie.

Najnowsze badania epidemiologiczne...

… wskazały, że w Polsce:

 • najczęstszą przyczyną całorocznego alergicznego nieżytu nosa jest alergia na roztocza kurzu domowego.
 • najczęstszą przyczyną sezonowego alergicznego nieżytu nosa są alergeny traw oraz bylicy. Niewiele ustępują im alergeny drzew: brzozy, leszczyny i olchy.

Objawy alergii wziewnej

 • świąd i nieżyt nosa
 • łzawienie
 • pieczenie i zaczerwienie spojówek
 • duszność
 • napadowy kaszel
 • świszczący oddech
 • kichanie
 • drapanie w gardle
 • zmiany skórne
 • lekkie stany podgorączkowe
 • nawrotowe infekcje górnych dróg oddechowych

Phadiatop czy Total IgE?

 • Podwyższony poziom Total IgE w surowicy jest zwykle łączony z obecnością u pacjenta chorób atopowych. Jednak należy pamiętać, że poziom całkowitego IgE stanowi sumę wszystkich przeciwciał IgE znajdujących się we krwi pacjenta i nie zawsze koreluje z atopią. Istnieje wiele innych jednostek chorobowych niezwiązanych z alergią w przebiegu których może występować podwyższone surowicze stężenie Total IgE, np. w niedoborach immunologicznych, w chorobach hematologicznych, chorobach pasożytniczych czy u osób zdrowych palących papierosy.  Ze względu na małą swoistość, oznaczanie całkowitego stężenia IgE w surowicy ma małą wartość diagnostyczną jako badanie przesiewowe w kierunku chorób alergicznych.

 

 • Phadiatop mierzy tylko  alergenowo-specyficzne przeciwciała IgE przeciw powszechnym alergenom wziewnym a nie poziom wszystkich przeciwciał IgE znajdujących się we krwi pacjenta.  Wysoka czułość i specyficzność testu wynosząca >90% została udokumentowana wieloma badaniami klinicznymi. 

 

 • Test Pahdiatop pomaga uzyskać bardziej rzetelną odpowiedź czy mamy do czynienia z alergią, w porównaniu do oznaczenia poziomu Total IgE.  Jedynie 40% osób z alergicznym nieżytem nosa oraz 60% osób z astmą ma podwyższone surowicze stężenie Total IgE, co oznacza że blisko połowa pacjentów z alergią wziewną nie będzie zidentyfikowana za pomocą testu całkowitego IgE. W przypadku testu Phadiatop ponad 9 z 10 pacjentów jest poprawnie diagnozowanych w kierunku chorób alergicznych.

Zastosowanie testu Phadiatop

Test Phadiatop jest pomocnym narzędziem diagnostycznym służącym do wykluczenia bądź potwierdzenia alergii wziewnej. Ponadto pozwala zidentyfikować pacjentów, którzy potrzebują dalszej diagnostyki (przede wszystkim oznaczania poziomu swoistych przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi przeciw konkretnym alergenom) oraz opieki alergologicznej. 

Wynik testu Phadiatop podawany jest w formie ilościowej w międzynarodowej jednostce (kU/l).  Odzwierciedla on stopień uczulenia (sumę przeciwciał IgE) w odniesieniu do powszechnych alergenów środowiskowych – im wyższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów klinicznych. 

Wynik Phadiatopu może być również wskazówką czy należy poszukiwać źródeł uczulenia wśród innych alergenów (suma stężeń przeciwciał IgE przeciw konkretnym alergenom na znacznie niższym poziomie niż poziom Phadiatopu) czy zaprzestać poszukiwań (suma stężeń przeciwciał IgE przeciw konkretnym alergenom na zbliżonym poziomie Phadiatopu).

identyfikacja czynnika alergizujcego – alergenu 

W Laboratorium MEDICA istnieje możliwość zbadania IgE dla pojedynczych alergenów i komponent alergenowych dla składników kurzu, roztoczy, naskórków zwierząt domowych i hodowlanych, pleśni oraz pyłków traw, zbóż, drzew i chwastów. W ofercie dostępne są również testy wieloalergenowe IgE. Panele alergiczne pozwalają jednorazowo zbadać IgE dla kilku lub kilkudziesięciu alergenów i komponent aleregenowych – w zależności od panelu.  Skład alergenowy paneli wziewnych stanowi różne kombinacje sierści i naskórków zwierząt, piór ptaków, pyłków  drzew i traw, alergenów kurzu domowego, grzybów i pleśni. Szczegółowe informacje na temat oferowanych testów w kierunku alergii dostępne są w siedzibie laboratorium oraz na stronie internetowej: www.medica.radom.pl

Jak należy przygotować się do badania?

Test Phadiatop można bezpiecznie wykonać dzieciom, dorosłym oraz osobom starszym. Podczas badania nie wprowadza się alergenu do organizmu. Testy nie wymagają przygotowania, nie ma potrzeby odstawienia leków antyhistaminowych oraz innych. Na badanie można zgłaszać się w godzinach pracy laboratorium.

Czas oczekiwania na wynik wynosi 3 dni robocze

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!