Panel ten został stworzony do diagnostyki z krwi alergii pokarmowej na białka zawarte w orzeszkach ziemnych oraz alergii wziewnej na pyłek brzozy. W jego skład wchodzą pojedyncze oczyszczone komponenty alergenów dla:

Orzeszków ziemnych:

 • uczulenie na: Ara h1, Ara h2, Ara h3, Ara h6, Ara h7, Ara h9 – może być związane z wysokim ryzykiem silnych reakcji alergicznych np. anafilaksji po spożyciu nawet śladowych ilości orzeszków ziemnych. Białka te należą do rodzin białek odpornych na działanie wysokich temperatur. 

 • uczulenie na Ara h5 – związane jest zwykle z łagodną postacią alergii na orzeszki ziemne.

Brzozy:

 • uczulenie na Bet v1 – wskazuje na pierwotną alergię na pyłek brzozy. Alergia na brzozę związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy (Bet v1) z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych (odpowiednikiem Bet v1 jest Ara h8). Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.Obecność przeciwciał przeciwko Bet v1 jest również wskazaniem do odczulania (immunoterapii swoistej) na pyłek brzozy.

Skład panelu:

 • Brzoza: rBet v1
 • Białka orzeszków ziemnych: rAra h1, rAra h2, rAra h3, rAra h5, rAra h6, rAra h7, rAra h9 
 • Marker CCD

Należy pamiętać, że uzyskany wynik zawsze musi zostać skonsultowany ze specjalistą oraz odniesiony zarówno do historii choroby, jak i do objawów pacjenta. Samo wykrycie swoistych alergenowo przeciwciał IgE wskazuje, że dana osoba jest uczulona, a objawy tego stanu mogą się ujawnić w jakimś momencie, ale też wcale nie muszą. W przypadku alergii pokarmowych zmiana nawyków żywieniowych lub całkowita rezygnacja z jednego lub większej liczby produktów spożywczych zawsze musi być starannie zaplanowana i monitorowana, aby mieć pewność, że podstawowe składniki pokarmowe są dostarczane w wystarczających ilościach.

Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego EUROLineScan. 

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.

Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie. Ponadto na wyniku zawarte są dodatkowe informacje:

 • czytelny podział na alergeny z wynikiem negatywnym (klasa 0) oraz pozytywnym (klasy 1–6) ułatwiający nawigację po wyniku

 • informacje na temat termostabilności alergenów oraz przynależności do konkretnej rodziny białek – istotne pod kątem diet eliminacyjnych dla niektórych przypadków alergii pokarmowych, w których możliwa jest tolerancja produktów gotowanych (np. jajko czy mleko)

 • znaczenie kliniczne każdego komponentu – określające najczęściej występujące objawy kliniczne czy ryzyko wystąpienia ciężkich i zagrażających życiu reakcji alergicznych

 • wskazania do odczulania – na podstawie obecności przeciwciał przeciwko głównym komponentom dla alergenów wziewnych oraz przeciwciał przeciwko specyficznym alergenom dla jadów owadów

 • informacje o możliwych reakcjach krzyżowych z innymi alergenami

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!