Nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna (nadwrażliwość pokarmowa niealergiczna, alergia pokarmowa IgG-zależna), powszechnie nazywana nietolerancją pokarmową, jest reakcją układu immunologicznego na niektóre spożywane przez nas produkty oraz dodatki do żywności. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 45% populacji. Oznacza to, że właściwie co druga osoba może odczuwać dolegliwości spowodowane nietolerancjami pokarmowymi. Laboratorium MEDICA poszerzyło swoją ofertę o nowe panele diagnostyczne w kierunku nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej. Kompleksowa diagnostyka z użyciem testów oferowanych przez nasze laboratorium wskazuje nie tylko produkty, które należy wyeliminować, ale także te, które są tolerowane. Dobrze tolerowane produkty stanowią podpowiedź, co jeść w przypadku eliminacji poszczególnych produktów – jakie zamienniki mamy do dyspozycji w obrębie tej samej grupy składników. Dzięki temu można wdrożyć dietę, która będzie dobrze zbilansowana i pełnowartościowa, a pacjent będzie odczuwał komfort i poprawę stanu swojego zdrowia.
Rola procesu zapalnego w patogenezie nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej
Najnowsze badania wskazują, że nietolerancje pokarmowe są wynikiem przewlekłego stanu zapalnego w jelitach, który jest z kolei konsekwencją postępu cywilizacyjnego – codziennie jesteśmy narażeni na różne czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, nadmiernie przetworzona żywność oraz wysoki poziom higienizacji i związane z tym zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej. Ponadto nadmierny, długotrwały stres, a także nadużywanie leków, alkoholu i używek, przyczynia się do pojawienia się stanów zapalnych w jelitach. W wyniku przewlekłej choroby jelit dochodzi do rozluźnienia połączeń międzykomórkowych enterocytów, a co za tym idzie wzrostu ich przepuszczalności. W konsekwencji zbyt duże, nie do końca strawione cząsteczki pokarmu (mniej lub bardziej swobodnie) przenikają przez ścianę jelita do krwiobiegu. Nasz układ immunologiczny uznaje te składniki za szkodliwe i wytwarza przeciwko nim przeciwciała w klasie IgG, które łączą się z alergenem, tworząc kompleksy immunologiczne. Kompleksy te są usuwane przez układ odpornościowy. Jeśli jednak nagromadzi się ich zbyt dużo, to krążące wraz z krwią kompleksy mogą odkładać się w różnych narządach, wywołując niepożądane objawy dotyczące wielu układów i narządów.
Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej?
Krążące wraz z krwią kompleksy immunologiczne mogą odkładać się w różnych narządach, dlatego objawy nietolerancji pokarmowych także będą pochodziły z różnych narządów:
Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową?
Nietolerancja pokarmowa jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ spektrum niespecyficznych objawów jest bardzo szerokie. Ponadto różny jest czas wystąpienia symptomów od momentu spożycia pokarmu – może to być kilka godzin, a nierzadko są to nawet 3 doby. Zmienny jest także czas utrzymywania się objawów nietolerancji pokarmowej – może trwać nawet przez wiele tygodni. Z tego powodu Pacjent nie jest w stanie samodzielnie określić, jakie produkty powodują u niego objawy. Bardzo często zdarza się, że produkcja przeciwciał sprawia iż, albo istniejąca już wcześniej choroba zapalna zaostrza się, albo dopiero wtedy uwidaczniają się jej objawy.
Jakie choroby mogą być powiązane z nietolerancją pokarmową?
Nietolerancję pokarmową wiąże się z chorobami przewodu pokarmowego, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobami skóry. Wytworzone przeciwciała mogą wzmagać objawy migreny, ADHD oraz autyzmu. Ponadto mogą one również mieć wpływ na płodność, starzenie się czy znaczny spadek masy ciała z niewyjaśnionych przyczyn.
Wykonanie badania zleca się jeśli…
- chcesz się dowiedzieć, jakich produktów spożywczych i dodatków do żywności powinieneś unikać, by poczuć się lepiej
- próbowałeś już różnych sposobów na poprawę Twojego samopoczucia i postawiono Ci wiele diagnoz, ale okazały się one nietrafione, a wdrożone przez Ciebie zalecenia nie przyniosły spodziewanych rezultatów
- odczuwasz dolegliwości i wykluczyłeś alergię IgE-zależną oraz inne prawdopodobne schorzenia
- chciałbyś zmienić nawyki żywieniowe na dopasowane do potrzeb Twojego organizmu, ale nie wiesz, od czego zacząć
- karmisz piersią, a Twoje dziecko ma kolki
- cierpisz na różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, odczuwasz dyskomfort, masz gazy, wzdęcia, biegunki lub zaparcia
- zdiagnozowano u Ciebie zespół jelita drażliwego
- cierpisz na migreny lub przewlekłe bóle głowy, na które nie działają żadne sposoby, w tym leki przeciwbólowe
Oferowane testy w kierunku nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej…
Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada 1 rodzaj testu służącego do diagnostyki w kierunku nietolerancji pokarmowej:
Wykaz badanych produktów i dodatków do żywności dla poszczególnych testów – plik do pobrania
Jak wygląda badanie?
Test na nietolerancję pokarmową bada stężenie specyficznych przeciwciał klasy IgG w kierunku najczęściej spożywanych produktów oraz dodatków do żywności. Opiera się on na metodzie Immunoblot, która gwarantuje pewność i wiarygodność wyników. W metodzie tej zdefiniowane alergeny są naniesione na membranę. Możliwe jest jednoczesne badanie od kilkudziesięciu do ponad 200 produktów z jednej próbki krwi ( w zależności od wybranego testu). Przeciwciała wykrywane są indywidualnie dla każdego produktu spożywczego lub mieszanek produktów spożywczych. Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą specjalistycznego programu komputerowego. Stężenie swoistych IgG jest wyrażone ilościowo.
Leczenie nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej…
Jedyną skuteczną i znaną metodą leczenia nietolerancji pokarmowych jest wyeliminowanie z diety produktów. Celem diety eliminacyjnej jest wyciszenie stanu zapalnego toczącego się w jelitach. Z tego względu nie jest to dieta na całe życie, jak np. w przypadku diety bezglutenowej w celiakii. Minimalny czas trwania diety eliminacyjnej to 3 miesiące, ale zaleca się stosowanie jej przez 6 lub nawet 12 miesięcy, a następnie powolne wracanie do produktów eliminowanych przy jednoczesnym bacznym obserwowaniu reakcji organizmu. Kompleksowa diagnostyka z użyciem testów oferowanych przez Laboratorium MEDICA wskazuje nie tylko produkty, które należy wyeliminować, ale także te, które są tolerowane. Dobrze tolerowane produkty stanowią podpowiedź, co jeść w przypadku eliminacji poszczególnych produktów – jakie zamienniki mamy do dyspozycji w obrębie tej samej grupy składników. Dzięki temu można wdrożyć dietę, która będzie dobrze zbilansowana i pełnowartościowa. Należy pamiętać, że uzyskany wynik zawsze musi zostać skonsultowany ze specjalistą oraz odniesiony zarówno do historii choroby, jak i do objawów pacjenta. Zmiana nawyków żywieniowych lub całkowita rezygnacja z jednego lub większej liczby produktów spożywczych zawsze musi być starannie zaplanowana i monitorowana, aby mieć pewność, że podstawowe składniki pokarmowe są dostarczane w wystarczających ilościach. Fakt, iż badanie wykonane zostanie w laboratorium diagnostycznym daje pewność, że otrzymujemy wiarygodny wynik, za którym stoją jakość i rzetelność.
Szczegółowe informacje na temat oferowanych testów oraz pełny wykaz badanych produktów i dodatków do żywności są dostępne w siedzibie laboratorium oraz na stornie internetowej www.medica.radom.pl
mgr anal.med. Natalia Bilska
Laboratorium MEDICA