Badanie poziomu homocysteiny

czwartek, 24 wrz 2015 |

Badanie poziomu homocysteiny jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą

Jak można to sprawdzić ?

Dostępne są odpowiednie testy laboratoryjne. Można je wykonać np. podczas rutynowego badania okresowego. Wystarczy jedno pobranie krwi i tabela interpretacji wyników, aby wiedzieć, co Ci zagraża.

HOMOCYSTEINA

Jest substancją wytwarzaną w organizmie w trakcie procesu trawienia białek. Przy prawidłowym poziomie jest niezbędna do budowy i regeneracji tkanek. Jednak podwyższony poziom może wiązać się z wystąpieniem choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu.

Reakcja własna organizmu na uszkodzenie stopniowo niszczy tętnicę wieńcową

Znajdujący się we krwi czynnik drażniący, taki jak homocysteina, uszkadza ścianę tętnicy wieńcowej czego skutkiem jest gromadzenie się w tym miejscu substancji tłuszczowej.
Komórki układu immunologicznego znajdujące się we krwi (monocyty) podążają do miejsca uszkodzenia i wywołują reakcję zapalną.

Komórki ściany naczynia ulegają namnożeniu aby „naprawić” powstałe uszkodzenie, tworząc w ten sposób blaszkę miażdżycową w linii uszkodzenia.

Stopniowy przyrost blaszki miażdżycowej wywołuje zwężenie się światła naczynia i hanmuje przepływ krwi tętniczej. Odłamany fragment blaszki jest źródłem skrzeplin, które po oderwaniu mogą wywołać zatkanie dalszej części naczynia.
Zablokowanie naczynia wieńcowego jest przyczyną niedokrwienia i następnie martwicy mięśnia serca

 

W jaki sposób HOMOCYSTEINA zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu ?

Wysoki poziom homocysteiny może oddziałowywać ujemnie na uszkodzoną przez cholesterol i inne substancje ścianę naczynia. Uszkodzone w tym procesie tętnice częściej ulegają zwężeniu i zamknięciu.

Jak interpretować otrzymany wynik ?

Twój wynik Twój poziom homocysteiny to: Co robić ?
12-30 μmol/l Umiarkowana hiperhomocysteinemia We wszystkich przypadkach wymagana interwencja (zdrowi i chorzy)
10-12 μmol/l Wielkość tolerowana (przez zdrowe osoby) Leczenie pacjentów z grup podwyższonego ryzyka
< 10 μmol/l Populacja z prawidłowym stężeniem Nie jest wymagana żadna interwencja (leczenie z innych przyczyn)

Na podstawie: DACH-LIGA Homocystein e.V., www.dach-liga-homocystein.org

Co jest przyczyną stwierdzonego u mnie wysokiego poziomu HOMOCYSTEINY ?

Wzrost poziomu homocysteiny może być wywołany brakiem pewnych witamin w organizmie. Dodatkowo, istnieje grupa osób z genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem metabolizmu homocysteiny. Osoby, u których stwierdzono tą dosyć powszechną nieprawidłowość, powinny stosować dietę bogatą w kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12

Jak można kontrolować poziom HOMOCYSTEINY ?

W większości przypadków kontrolowanie podwyższonego poziomu homocysteiny jest stosunkowo proste. Najłatwiej jest stosować dobrze dobraną dietę bogatą w warzywa liściaste, owoce cytrusowe, rośliny strączkowe, mięso, ryby, a także preparowane kiełki zbóż oraz płatki zbożowe. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących diety skonsultuj się z lekarzem.

Grafika na podstawie: 
NHLBI, Kilmer S. McCully, American Heart Assosiatrion,
 Framingham Heart Stydy,
 Christoph Blumrich and Carl Gude (Newsweek)
 

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!