Pakiet Stres – sprawdź jak stres wpływa na kondycję twojego organizmu…

niedziela, 11 wrz 2022 |

Stres jest nieodłącznym elementem współczesnego świata. Jest naturalną reakcją organizmu na działanie negatywnych bodźców zewnętrznych i/lub wewnętrznych. W umiarkowanej dawce stres mobilizuje nas do działania i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jednak gdy jego poziom jest za wysoki i trwa zbyt długo, działa on wyniszczająco na nasze zdrowie, osłabia układ odpornościowy oraz zaburza równowagę hormonalną i przebieg procesów metabolicznych.

Pakiet Stres to zestaw badań, które pozwalają na kompleksową ocenę jak długotrwały stres wpłynął na funkcjonowanie całego organizmu. Jest rekomendowany dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku, którzy długotrwale poddawani są sytuacjom stresowym. 

Pakiet Stres warto wykonać gdy:

⇒ prowadzisz stresujący tryb życia
⇒ cierpisz na nerwicę, stany lękowe lub depresję
⇒ masz problemy z pamięcią i  koncentracją
⇒ cierpisz na przewlekłe bóle głowy i migreny
⇒ masz problemy ze snem
⇒ masz uczucie ciągłego zmęczenia
⇒ cykl miesiączkowy staje się nieregularny 
⇒ cierpisz na zaburzenie libido

 

Pakiet Stres zawiera następujące badania:

Morfologia krwi + płytki + obraz 6DIFF WBC

Morfologia krwi jest zautomatyzowanym badaniem komórek krwi, które dostarcza nam informacji dotyczących krwinek białych (WBC), czerwonych (RBC) i płytek krwi. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie wielu różnych chorób, a także na sprawdzenie jak funkcjonuje nasz organizm w różnych sytuacjach np.: stres czy intensywny wysiłek fizyczny.

Cholesterol z frakcjami (Cholesterol całkowity, HDL, LDL, non-HDL, Trójglicerydy)

Cholesterol stanowi prekursor hormonów o budowie sterydowej (takich jak: kortyzol, progesteron, estrogeny
i testosteron). Jako składnik błon komórkowych wywiera istotny wpływ na proces przewodzenia impulsów nerwowych
i funkcjonowanie synaps.

Glukoza + Insulina + HOMA-IR

Efektem przewlekłego stresu i stale podwyższonego poziomu kortyzolu jest zmniejszenie wrażliwości tkanek organizmu na działanie insuliny oraz podwyższenie poziomu glukozy we krwi, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju niebezpiecznego dla zdrowia zespołu metabolicznego.

Cynk

Przewlekły stres jest jednym z czynników, który utrudnia przyswajanie cynku w organizmie. Niedobory cynku powodują liczne dolegliwości i schorzenia ze strony układu mięśniowego, nerwowego, pokarmowego, płciowego, hormonalnego i immunologicznego.

Wapń

Wapń wpływa na kurczliwość mięśni, przewodnictwo nerwowe, uwalnianie i działanie hormonów oraz bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Niedobór wapnia objawia się m.in. skurczami mięśni, mrowieniem i drętwieniem kończyn, zwolnieniem rytmu  serca, zaburzeniami snu, łamliwością włosów i paznokci, zawrotami głowy i depresją.

Magnez

Magnez korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Poprawia pamięć i koncentrację. Niedobory magnezu najczęściej objawiają się m.in. zaburzeniami rytmu serca, zmęczeniem, brakiem energii, spadkiem nastroju, depresją, kłopotami z koncentracją, nadmierną drażliwością, tikami nerwowymi (np. drganie powieki).

Witamina B12 + Kwas foliowy

Witamina B12 i kwas foliowy są witaminami o wielokierunkowym działaniu biologicznym. Biorą kluczowy udział w prawidłowym działaniu układu nerwowego.

TSH

TSH produkowany jest przez przysadkę mózgową. Jego poziom jest zależny od stężenia hormonów wydzielanych przez tarczycę. Objawy niedoczynności tarczycy (m.in. osłabienie, senność, spowolnienie psychoruchowe, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania) mogą być mylone z objawami przewlekłego stresu.

Testosteron

W sytuacji kumulującego, przedłużającego się stresu dochodzi do zahamowania wydzielania gonadotropin, co skutkuje obniżeniem wydzielania testosteronu, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu funkcji seksualnych (erekcja i płodność) u mężczyzn oraz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jajników i poziom libido u kobiet.

Prolaktyna

Wzrost wydzielania prolaktyny zachodzi m.in. pod wpływem sytuacji stresowych. Hiperprolaktynemia może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, niepłodnością, zmniejszonym libido, depresją czy drażliwością.

Kortyzol

Kortyzol nazywany jest „hormonem stresu”. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie organizmowi większej ilości energii w sytuacjach, kiedy narażeni jesteśmy na stres fizyczny lub emocjonalny. W sytuacji przedłużającego się stresu organizm zajęty jest ciągłym wytwarzaniem kortyzolu i nie jest w stanie produkować wystarczających ilości hormonów płciowych. Dochodzi do niebezpiecznego wzrostu kortyzolu we krwi, który przestaje pełnić swoje funkcje, a jego działanie negatywnie wpływa na cały organizm.

DHEA

DHEA jest neurosteroidem. Wywiera działanie antagonistyczne w stosunku do działania kortyzolu. Odgrywa istotną rolę w mechanizmach wygaszania reakcji stresowej i przywracania homeostazy ustroju. W wyniku przewlekłego stresu poziom DHEA drastycznie spada, ponieważ nadnercza zajęte są ciągłym wytwarzaniem kortyzolu.

Jak przygotować się do badania?

  • Pacjent musi być na czczo, po przespanej nocy.
  • Ponieważ stężenie prolaktyny i kortyzolu podlega wahaniom dobowym, pacjent na pobranie materiału do badania powinien zgłosić się między 8:00 a 9:00 rano.
  • Przed badaniem krwi, należy utrzymać normalną podaż soli w diecie (2 do 3 gramów dziennie) oraz nie zmieniać dotychczasowej aktywności fizycznej przez 10-12 godzin przed badaniem.
  • Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych oraz o przebytych badaniach ze znacznikiem radioaktywnym.
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!